Saba Karabey Bener

1972 İstanbul doğumlu olan Saba Karabey Bener İtalyan Kız Ortaokulu’nda okurken seramik ile tanışmış ve  İtalyan Lisesi’ni bitirene kadar Ayfer ve Sabit Karamani atölyesinde çalışma imkanı bulmuştur. İlk katıldığı sergi 1990 yılında Balat, Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde olmuştur. Hocası Ayfer Karamani’nin yönlendirmesiyle heykel okumaya karar veren Bener, Londra Üniversitesi, Chelsea College of Art mezunudur. Son katıldığı sergi Paris’te 1993’de “Genç Avrupalı Heykeltıraşlar Sergisi” olmuştur.

Türkiye’ye dönmesiyle birlikte Arredamento dergisinde sanat eleştirileri yazmaya başlayan Saba Bener bu şekilde yayıncılık hayatına başlar. 2000 yılında Moskova’ya taşınmasına kadar Boyut Yayın Grubu ve Hürriyet Dergi Grubu’nda dergicilik yapar.

Saba Karabey Bener 2000 yılında Moskova, Rusya’ya yerleşir. 16 sene burada yaşayıp, özel sektörde yöneticilik yaptıktan sonra 2016’da yurda dönerek Bodrum’da yaşamaya başlar.

Bodrum’a yerleşmesiyle birlikte 25 yıllık hayali gerçek olur ve atölyesini kurar, seramik çalışmalarına başlar.

Bener 2012 yılında kurmuş olduğu Bardabas Çocuk Aktivite Kutuları isimli girişiminde yöneticilik yapmaktadır. 6 aydan – 10 yaşa çocukların yaratıcılığını geliştiren etkinlik kutuları, Türkiye’de 100.000’in üzerinde aileleye yön vermiştir.

2020 ve 2021 yıllarında Türkiye’deki en başarılı 100 kadın girişimci arasında seçilen Bener, deniz küreği sporuna gönül vermiş olup, bu konuda eğitimcilik yapmaktadır.

Saba Karabey Bener evli ve 2 çocuk annesidir.