Ayşegül Birol

Takı Tasarımcısı

1961 İstanbul doğumlu. İtalyan kız orta ve lisesinde aldığı eğitimle sanata olan ilgisi yoğunlaştı ve Tatbiki Güzel Sanatlar Grafik Ana sanat dalından mezun oldu. Kısa bir dönem Man Ajansta çalıştıktan sonra Link Multimedya da uzun seneler sanat yönetmenliği yaparak Multimedya alanında yurt dışında birçok ödüller kazandı.

1994 de ailesi ile tam zamanlı USA Boston’da yaşamaya başladı. İlk mücevher yapım tekniklerini o dönem katıldığı atölyelerden aldığı dersler ile uygulamaya başladı. 2001 yılında Toronto’ya taşındıktan sonra kariyerindeki en büyük değişikliği yaparak tamamen mücevher üzerine yoğunlaştı.

Toronto’nun sanata ve sanatçıya olan bakış açısı, konusunda gelişip serpilmesine çok uygun bir ortam sağladı ve Toronto Beaches’da ilk dükkanını açtı. Sadece Kanadalı sanatçıların ürünlerini satmaya başlaması ve fuarlara tasarımları ile yoğun bir şekilde katılımı Toronto ve çevresinde kendisine yeni bir yer edinmesine yardımcı oldu. Her yıl iki kez yapılan Beach studio tourda 9 sene kapılarını sanatseverlere açtı, yönetimde yer aldı. Başta Ontario Craft Council olmak üzere çeşitli galerilerde ürünleri satılmaya başladı.

2020 yılında köklerine olan bağlılığı onu tekrar doğduğu topraklara çağırdı. Bu sefer yaşam alanı olarak kendisine Bodrum ve çevresini seçti.

Adres: Kumkat Evleri, Kule Cd. no 29, 48400 Yalıkavak, Bodrum

Ayşegül Birol'un Eserlerinden Örnekler